אחת החוויות המשמעותיות ביותר בחיים היא אימוץ בן משפחה חדש לבית: אתם מקבלים בן לוויה נאמן, שישנה את חייכם לאין שיעור. קיימות עמותות בכל רחבי הארץ ומאות אלפי כלבים שמחפשים בית חם. בין אם אתם מביאים גור קטן בן מספר שבועות או כלב בוגר, יהיו לכך השלכות רבות על חייכם. לפני שמאמצים כלב, חשוב להבין את ההשלכות, להציב את החסרונות אל מול היתרונות ולהבין האם אתם מוכנים לאמץ כלב.

אם הגעתם למסקנה שהיום הוא היום, עליכם לדעת מהיכן מאמצים כלב, במה התהליך כרוך, איזה כלב כדאי לכם לאמץ ועוד. במדריך שלפניכם נסביר על תהליך האימוץ המלא, למי הוא מתאים, מה הוא דורש וכיצד לבחור את הכלב המתאים ביותר עבורכם.

מדוע כדאי לאמץ כלב?

שאלה טובה יותר עשויה להיות: מדוע לא כדאי לאמץ כלב? קיימים כל כך הרבה יתרונות לאימוץ חבר פרוותי חדש על פני קנייתו, שהם דורשים מאמר שלם משלהם. אך כדי לשמור על העניינים פשוטים, לפניכם 3 היתרונות המובילים באימוץ כלב:

1. אימוץ מציל חיים

האם ידעתם שיותר מ- 100 אלף כלבים מורדמים מדי שנה בעמותות השונות בכל רחבי הארץ? ידעתם שלפחות חצי מהכלבים המומתים הם צעירים ובמצב פיזי מצוין? כן, כלבים בריאים אשר יכלו למצוא בית ולחיות חיים מלאים ומאושרים, פשוט לא קיבלו את ההזדמנות השנייה שלהם. הם חיכו שיופיע האדם שייקח אותם הביתה, אך אף אחד מעולם לא הופיע, והם מתו לבד.

 

נכון, לא נעים לשמוע את הנתונים ואת החוויות שעוברות על כלב נטוש, אך מדובר בפעולה הכרחית על מנת לנסות ולהוריד את המספרים הללו. רק לאחר שתבינו באמת את החומרה של המצב, תוכלו להבין מדוע כל כך חשוב לאמץ. כאשר אתם מחליטים לאמץ כלב, אתם לא רק מקבלים חבר חדש. אתם נותנים לנשמה חסרת מזל הזדמנות נוספת לחיים ובית חדש, חם ואוהב משלהם.

2. אימוץ עולה פחות

אם אתם תוהים כמה עולה לאמץ כלב מעמותה ואתם דואגים שמא לא תוכלו להרשות לעצמכם את המחיר – אתם עומדים לשמוע חדשות טובות. אימוץ כלב מעמותה הוא תהליך הרבה יותר זול מלקנות כלב ממרבה ומגדל כלבים. מחיר אימוץ כלב אפילו זול יותר, לאחר שלוקחים בחשבון כי כל אימוץ כולל לא רק את הכלב אלא גם את החיסונים, השבב והוצאות אחרות, כגון עיקור או סירוס – וכל אלה מכוסים ע"י תשלום האימוץ, אשר נקרא סל אימוץ.

מה כולל סל אימוץ?

סל אימוץ הוא למעשה התשלום שעל כל מאמץ לשלם לפני כל אימוץ. הסל כולל ביקור ראשוני אצל הווטרינר, 3 חיסוני משושה, תילוע, שבב ועיקור או סירוס. מחיר סל אימוץ משתנה בין  עמותה לעמותה, אך לרוב נע בין 650 ₪ ל- 800 ₪.

 

אנשים אשר לא מבינים בכלבים או בהוצאות הכספיות הנלוות אליהם, עשויים לחשוב כי מדובר בסכום גבוה ולא משתלם, אך המציאות היא אחרת. אם תיקחו בחשבון כי רק עיקור/סירוס עולה באזור ה- 650 ₪ וכל חיסון משושה עולה 150 ₪ (מדובר בשלושה = 450 ₪) ואנחנו רק בחצי מהתשלומים – תגלו כי סל אימוץ הוא משתלם במיוחד.

 

לפעמים, אנשים מעוניינים בגזע מסוים של כלב והם מאמינים כי לא ניתן יהיה למצוא אותו בעמותה או כי מרביע הוא האפשרות היחידה שלהם, זו אחת מן הטעויות הנפוצות ביותר שאנשים נוטים לעשות כאשר הם שוקלים אימוץ כלב. כמעט רבע מן הכלבים המצויים בעמותות היום הם גזעיים, לכן רוב הסיכויים הם שכלב החלומות שלכם כבר מחכה לכם בעמותה המקומית.

3. אימוץ הוא הומני

מלבד הצלת חיים, אתם מסייעים בדיכוי ריבוי יתר של כלבים, ע"י אימוץ כלב חסר בית. סירוס או עיקור הם בגדר חובה עבור כל כלב או חתול אשר מגיעים לעמותה או למקלט כלבים, על מנת למנוע התרבות אשר תביא לעולם עוד חיות מחוסרות בית.

 

כבר עכשיו יש יותר מדי כלבים ולא מספיק בתים מאמצים. כאשר אתם מחליטים לאמץ, אתם מפחיתים את מספר הכלבים המחפשים אימוץ (אפילו אם מדובר רק בכלב אחד) ובנוסף, אינכם תורמים לבעיה.

 

אימוץ כלבים

מאיפה מאמצים כלב?

ניתן לאמץ כלב ממגוון עמותות ומקלטים בכל רחבי הארץ. האינטרנט הוא מקום נהדר למצוא כלבים לאימוץ באזור שלכם, אך היזהרו והמנעו ממקומות מסוימים. הכנסו לאתר העמותה או לדף הפייסבוק הרשמיים, בהם תוכלו למצוא מבחר רחב של כלבים לאימוץ. אם אתם רוצים לצאת ולפגוש את הכלבים, צרו קשר מראש עם העמותה ובררו האם מתבצע יום אימוץ בקרוב או האם יש אפשרות לבוא ולפגוש את הכלבים ולבלות איתם זמן.

 

בצעו מחקר על העמותה או המקלט לפני הביקור. על הארגון להיות ללא מטרות רווח ובעל מוניטין מצוין. המתקן צריך להיות נקי ובטוח והכלבים צריכים להיות בריאים ומטופלים היטב. על הכלבים הבוגרים להיות מסורסים ועל הכלבות הבוגרות להיות מעוקרות. אמורה להיות לכם את האפשרות להסתובב במתקן, לראות את כל הכלבים לאימוץ ולשוחח עם הצוות והמתנדבים במקום. על סל האימוץ להיות במחיר הגיוני ולכסות על ההוצאות, לא לייצר רווח. אם הארגון בו אתם מבקרים לא יוצר רושם של מקום טוב ומכובד ("כשר"), מומלץ למצוא מקום אחר לאמץ בו כלב חדש.

מה לצפות כאשר מאמצים כלב?

למרות שאתם מאוד רוצים להציל כלב מעמותה או הסגר, אתם עשויים להיות מועמדים לא מתאימים. נכון, יש אין ספור כלבים וגורים הזקוקים לבעלים, אך כל עמותה חייבת לבדוק ביסודיות כל אדם, לפני שהם נותנים לו לקחת כלב הביתה.

 

המטרה היא לוודא כי כל כלב לאימוץ, יגיע למשפחה טובה ואוהבת, אשר תתאים לאישיות הכלב ולא תחזיר את הכלב לעמותה פעם נוספת.

 

לרוב עמותות הכלבים יש חוקים דומים בנושא תהליך האימוץ, והם מורכבים משלושה שלבים:

 

  • פגישה עם הכלב
  • מעבר ראיון אישיות עם אחראי או נציג העמותה
  • תשלום סל אימוץ עבור הכלב וחתימה על חוזה אימוץ

 

ע"י הצמדות לשלבים אלו, העמותות מנסות לוודא כי האנשים שבאים לאמץ, לא עושים זאת מתוך גחמה או חשק רגעי, ושהם אכן מסוגלים לכלכל, לאהוב ולהעניק לכלב בית ארוך טווח.

 

אולם, חשוב להיות לדעת מראש: שאלות העמותה בראיון עשויות להיות אישיות וחודרניות עבור אנשים מסוימים. לכל עמותה ומקלט יש תהליך ראיון משלהם, אך רובם מנסים להציג את השאלות בשיחה כנה מאשר מבחן שעליכם לעבור.

 

ברגע שאתם מבינים שהשאלות הללו נועדו כדי להבטיח כי בן המשפחה הפרוותי העתידי שלכם מגיע לידיים הנכונות, לא תהיה לכם שום בעיה לענות עליהן.

 

לפניכם מספר שאלות אשר עשויות להופיע בזמן ראיון האימוץ:

 

  • מה מצבך המשפחתי? כמה ילדים וכמה מבוגרים יש במשפחה, האם כל אחד מבני המשפחה מעוניין לאמץ כלב?
  • מה מצב המגורים שלך? האם יש לך בית פרטי או שכור, מה סוג הנכס שלך, האם יש בו חצר, האם מתוכנן מעבר דירה בזמן הקרוב?
  • מה הניסיון הקודם שלך עם חיות מחמד והאם כרגע יש בבעלותך חיות? מספר החיות, היסטוריית חיות המחמד שלך ומה קרה לכל אחת מהן, האם אתה יודע כיצד לשלב חיית מחמד אל משפחה חדשה?
  • מה מצבך מבחינת עבודה? האם אתה מסוגל לכלכל את חיית המחמד ולהעניק לה את כל הדרוש לה, כמה שעות ביום אתה עובד, האם תשאיר את הכלב שלך לבד שעות רבות עקב העבודה?

 

כל אלה הן שאלות כלליות, אשר נועדו לקבוע האם אתם מתאימים ומסוגלים לקחת אחריות על כלב. הן עשויות להראות מעט מוגזמות, אך הן בהחלט הכרחיות. פשוט חשבו על כך בצורה זו: כאשר אתם יודעים שסיבה מספר אחת לנטישת כלבים היא מעבר בית, יחד עם בעלי דירה נוקשים, בעיות כלכליות וחוסר בזמן עקב מחויבות קודמת לעבודה – שאלות אלה נראות לפתע הרבה יותר הגיוניות.

כיצד לבחור את הכלב שאתם מאמצים?

לבחור את הכלב המתאים ביותר עבורכם, עשויה להיות משימה קשה. כדאי שיהיה לכם רעיון כללי על סוג הכלב שאתם מחפשים. קחו בחשבון את הגודל, צרכי הטיפוח, בעיות בריאותיות ואת רמת הפעילות. חשבו היטב על התכונות שאתם מחפשים או אפילו כתבו רשימה עם המאפיינים החשובים, המחולקת לשלושה תחומים

מה המאפיינים שמוכרחים להיות לכלב?

האם יש לכם ילדים, חתולים או כלבים אחרים? הכלב שאתם מאמצים צריך להסתדר עם כל הדיירים בבית. האם אתם גרים בדירה או בבית קטן ולכן אתם זקוקים לכלב קטן? האם אתם אלרגיים לסוגים מסוימים של כלבים וזקוקים לגזע היפואלרגני? אלו רק חלק מהשיקולים שיש לבצע.

מה המאפיינים שהייתם מעדיפים שיהיו לכלב?

אולי אתם אוהבים גזע מסוים, אך תהיו שמחים לאמץ כלב המעורב בסוג זה. אולי אתם רוצים כלב עם שיער קצר, אך תהיו מוכנים לאמץ כלב עם דרישות טיפוח גבוהות יותר

 

אימוץ כלבים

מה לא מקובל עליכם?

אלו הם הדילברייקר. מהם המאפיינים אשר ימנעו מכם לשקול כלב מסוים? הגודל? האופי? אולי יש לכם פחד או שאינכם אוהבים גזע מסוים. אולי אתם שוכרים את הבית שלכם ועליכם לעמוד בדרישות חוזה מסוימות.

 

מטרת הרשימה היא לסייע לכם למצוא את הכלב המתאים ביותר עבורכם. הטעות הגדולה ביותר שאתם יכולים לעשות היא להתאהב בכלב רק בגלל המראה שלו. נכון, אלו עיני הכלבלב החמודות ביותר שראיתם, אך האם אתם יכולים להתחייב לדאוג לכל הצרכים שלו? האם הכלב יסתדר היטב עם הילדים או שאר חיות המחמד בבית? אם תבחרו לאמץ כלב שהאישיות ורמת הפעילות שלו אינם תואמים לשלכם, אתם עומדים להיתקל בבעיות.

 

כאשר אתם בוחרים כלב להצלה מהעמותה או המקלט המקומיים, מומלץ לזכור כי קיימים כלבים בעלי סיכויי אימוץ נמוכים מאוד. אם עדיין לא בחרתם כלב בו אתם מעוניינים, שקלו לתת הזדמנות לכלבלב שעתידו לא נראה מזהיר. הקטגוריות של הכלבים הכי פחות מאומצים כוללים: כלבים שחורים, כלבים מבוגרים וכלבים עם נכות או מוגבלות. ב- 99% מהמקרים, הסיבות לסיכויי האימוץ הנמוכים שלהם, לא מונעות מהם להיות בן הלוויה המושלם.

הכנת הבית לקראת הכלב

לפני שאתם מכניסים לביתכם תינוק פרוותי קטן (או גדול), עליכם להכין את כל היסודות. מלבד אוכל, צעצועים ושאר דברי אספקה, עליכם למגן את הבית מפני כלבים. זאת אומרת שעליכם לבדוק את כל הנקודות בבית אשר ניתן לברוח דרכן ולהכין מרחב או אזור בטוחים, בהם יוכל הכלב להירגע ולהתרגל לסביבתו החדשה.

 

שינויים משמעותיים עשויים להיות מאוד מלחיצים עבור כלבים, לכן חשוב להצטייד בהרבה סבלנות ולעזור לכלב שלכם להסתגל. העמותה תעניק לכם את כל המידע על הכלב המאומץ שלכם, כולל מספר טיפים כדי להפוך את המעבר לקל יותר עבורו.

 

אחת העצות החשובות ביותר היא: לנסות לרסן את ההתרגשות שלכם. רוב הסיכויים הם שהכלב לא ירגיש בנוח מיד, לכן עליכם לקחת הכל לאט. אל תבהילו אותו עם חיבוקים ואינטראקציה כפויה. תנו לכדור הפרווה להכתיב את הקצב.

דר אפי וגשל
ד"ר אפי וגשל
Vet4Pet מרפאה וטרינרית

מנהל פורום וטרינרים ויועץ מקצועי

ד”ר וגשל הוא הווטרינר הראשי של גן החיות "חי כיף" בראשון לציון ובנוסף עומד בראש מרפאות “וט 4 פט” בראשון לציון, אפי מרואיין לעיתים תכופות לטלוויזיה לרדיו ולעיתונות. בנוסף, ד"ר וגשל מרצה על רפואת חיות הבר וחיות אקזוטיות, הטיפול בהם וצורכיהם המיוחדים בישראל ובחו”ל ומשמש כיועץ להקמה ותפעול של פינות חי מוסדיות ופרטיות.

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא אימוץ כלבים

אימוץ גורי כלבים

שלום האם לפני אימוץ גורי כלבים אני צריך להציג תעודת יושר או תעודה אחרת? תודה, יורי

הודעות בפורום פורום וטרינרים 06/12/2012
אימוץ גורי כלבים

שלום האם לפני אימוץ גורי כלבים אני צריך להציג תעודת יושר או תעודה אחרת? תודה, יורי

הודעות בפורום פורום וטרינרים 06/12/2012
אלרגיה לכלבים

אחותי הקטנה מגיבה באלרגיה למגע עם כלבים ואנחנו רוצים בכל זאת להביא רועה גרמני מה אפשר לעשות ולטפל כדי שהאימוץ שלו יהיה אפשרי ולא נצטרך לוותר? תודה

הודעות בפורום פורום וטרינרים 24/09/2020
אלרגיה לכלבים

אחותי הקטנה מגיבה באלרגיה למגע עם כלבים ואנחנו רוצים בכל זאת להביא רועה גרמני מה אפשר לעשות ולטפל כדי שהאימוץ שלו יהיה אפשרי ולא נצטרך לוותר? תודה

הודעות בפורום פורום וטרינרים 24/09/2020
אימוץ חתול או כלב לאחר שהיתה חתלתלת בבית

שלום רב. אנחנו משפחה עם שני ילדים קטנטנים (4 ו 2). קרה לנו אסון נורא. לפני כחודש וחצי ולאחר מחשבה עמוקה, אימצנו גורה חתלתולה מהממת בת 6 שבועות. טיפלנו בה במסירות ובאהבה. טולעה, פורשעה, קיבלה חיסון...

הודעות בפורום פורום וטרינרים 07/12/2015
אימוץ חתול או כלב לאחר שהיתה חתלתלת בבית

שלום רב. אנחנו משפחה עם שני ילדים קטנטנים (4 ו 2). קרה לנו אסון נורא. לפני כחודש וחצי ולאחר מחשבה עמוקה, אימצנו גורה חתלתולה מהממת בת 6 שבועות. טיפלנו בה במסירות ובאהבה. טולעה, פורשעה, קיבלה חיסון...

הודעות בפורום פורום וטרינרים 07/12/2015
אימצנו כלבת פינצ'ר מתוקה מ-SOS - בירור לגבי חיסונים ועיקור

לפני כחודש וחצי אימצנו כלבת פינצ'ר מעורבת חמודה בת כשנה -שנה וחצי מארגון SOS בסניף בכפר שמריהו. לפי הפרטים שקיבלנו היא עברה חיסון נגד כלבת וכן בזמן שאספנו אותה לאימוץ הוטרינר במקום עשה לה את...

הודעות בפורום פורום וטרינרים 12/02/2018
אימצנו כלבת פינצ'ר מתוקה מ-SOS - בירור לגבי חיסונים ועיקור

לפני כחודש וחצי אימצנו כלבת פינצ'ר מעורבת חמודה בת כשנה -שנה וחצי מארגון SOS בסניף בכפר שמריהו. לפי הפרטים שקיבלנו היא עברה חיסון נגד כלבת וכן בזמן שאספנו אותה לאימוץ הוטרינר במקום עשה לה את...

הודעות בפורום פורום וטרינרים 12/02/2018