ההיסטוריה של קינג צ'ארלס ספנייל ספוגה במלוכה, החל מהמאה ה-17. גזע זה היה מועדף בקרב בני האצולה ובני המלוכה באנגליה, במיוחד בתקופת שלטונם של המלך צ'ארלס הראשון והמלך צ'ארלס השני.

קינג צ'ארלס
 
הגזע נקרא על שמו של המלך צ'ארלס השני, שהיה ידוע כבעל חיבה עמוקה לכלבים האלגנטיים והחיבה הללו.

   

 • חברות מלכותית
  הקינג צ'ארלס ספנייל גדל להיות כלב לוויה, הידוע באופיו העדין והחיבה. לעתים קרובות הם נראו לצד בני המלוכה, מספקים חברות ונוחות לבעליהם. גודלם הקטן וההתנהגות הידידותית הפכו אותם לכלבי ברכיים אידיאליים, המתאימים באופן מושלם למגורים בתוך הבית.
 • מראה ייחודי
  אחד המאפיינים המוכרים ביותר של הקינג צ'ארלס ספנייל הוא המעיל היוקרתי שלו, המגיע בשילובי צבעים שונים, כולל בלנהיים, טריקולור, שחור ושזוף ואודם. העיניים האקספרסיביות וההבעה המתוקה שלהם מוסיפים לקסם שלהם, מה שהופך אותם לבחירה פופולרית בקרב אוהבי כלבים ברחבי העולם.

 

האישיות קינג צ'ארלס ספנייל

קינג צ'ארלס ספנייל ידוע באישיות העדינה והחיבה שלו, מה שהופך אותו לבן לוויה אידיאלי עבור יחידים ומשפחות כאחד – וגורם לו להיות אחד מאות כלבים קטנים מועדפים ואהובים.  כלבים אלה ידועים בנטיות הידידותיות שלהם ובאהבתם לחברות אנושית, כלבים אלה משגשגים על תשומת לב וחיבה.
 
לעתים קרובות הם מתוארים כלהוטים לרצות, מה שהופך אותם קלים יחסית לאימון ולחברה. קינג צ'ארלס ספנייל ידועים באופיים השובב ונהנים מזמן משחק אינטראקטיבי עם בעליהם. למרות גודלם הקטן, יש להם לב גדול והם נאמנים ומסורים למשפחותיהם. כלבים אלו ידועים גם בכושר הסתגלות שלהם, בין אם הם חיים בדירה שוקקת בעיר או בבית כפרי שקט. האופי החברותי שלהם אומר שהם מסתדרים היטב עם ילדים, חיות מחמד אחרות ואפילו זרים, מה שהופך אותם לכלבי טיפול מצוינים.
 
קינג צ'ארלס ספניאלים הם כלבים המצטיינים במתן תמיכה רגשית וליווי לנזקקים, תוך הצגת טבעם האמפתי והאינטואיטיבי. התנהגותם האוהבת והחיבה הופכת אותם לבחירה פופולרית עבור אלו המחפשים בן לוויה כלבים נאמן ומסור.
 

האם המלך צ'ארלס הוא הגזע הנכון עבורך?

 
ההחלטה להכניס לביתכם קינג צ'ארלס ספנייל היא מחויבות משמעותית הדורשת שיקול דעת מדוקדק. למרות שכלבים אלו ידועים במזג האוהב ובאופי החברותי שלהם, חיוני להעריך האם הגזע מתאים לאורח החיים ולמצב החיים שלכם.
 
קינג צ'ארלס ספנייל זקוקים לאינטראקציה אנושית ויכולים לחוות חרדת נטישה אם הם נשארים לבד לתקופות ממושכות. לכן, אם יש לכם לוח זמנים עמוס שמרחיק אתכם מהבית למשך שעות ארוכות, ייתכן שגזע זה אינו הבחירה הטובה ביותר עבורכם.
 
בנוסף, אופיים החברותי אומר שהם דורשים כמות ניכרת של תשומת לב וחברות כדי לשגשג. אם אתם מחפשים כלב שיצטרף אליכם בשקיקה לטיולים יומיומיים, למפגשי משחק ולהתכרבל על הספה , אז הקינג צ'ארלס ספנייל עשוי להיות ההתאמה המושלמת עבורכם.
 
קחו בחשבון את סביבת המגורים שלכם כאשר אתם שוקלים האם קינג צ'ארלס ספנייל הוא הגזע המתאים עבורכם. למרות שכלבים אלה מסתגלים היטב למצבי חיים שונים, הם זקוקים לפעילות גופנית סדירה כדי לשמור על בריאותם ואושרם.
 
אם יש לכם חצר מרווחת או גישה לפארקים סמוכים לטיולים יומיים, קינג צ'ארלס ספנייל עשוי לפרוח בסביבה כזו. עם זאת, אם אתה מתגורר בדירה קטנה ללא מספיק מקום לפעילות גופנית ומשחק, ייתכן שתצטרכו לשקול גזעים חלופיים הדורשים פחות פעילות גופנית. זה חיוני להעריך את אורח החיים, סידורי המגורים והמחויבות שלך לספק את הטיפול והתשומת לב הדרושים לפני קבלת פני קינג צ'ארלס ספנייל לבית.
 

היכן למצוא קינג צ'ארלס ספנייל לאימוץ?

 
אימוץ קינג צ'ארלס ספנייל יכול להיות חוויה מתגמלת שלא רק מספקת בית אוהב לכלב במצוקה, אלא גם מעשירה את חייך עם החברות של הגזע המענג הזה. אם אתם שוקלים לאמץ קינג צ'ארלס, ישנן מספר דרכים שאתה יכול לחקור כדי למצוא קינג צ'ארלס ספנייל המחפשים בית נצחי ומשפחה:

   

 • מקלטים מקומיים לבעלי חיים וארגוני הצלה:
  אחד המקומות הנפוצים ביותר למצוא קינג צ'ארלס ספניאלים זמינים לאימוץ הוא במקלטים מקומיים לבעלי חיים ובארגוני הצלה. למתקנים אלה יש לרוב מגוון של כלבים המחפשים משפחות אוהבות, כולל קינג צ'ארלס ספנייל. על ידי ביקור במקלט המקומית או פנייה לקבוצות הצלה המתמחות בגזע זה, ייתכן שתהיה לך הזדמנות לפגוש ולאמץ קינג צ'ארלס ספנייל הזקוק לבית.
 • קבוצות הצלה ספציפיות לגזע:
  בנוסף למקלטים כלליים לבעלי חיים, ישנן גם קבוצות חילוץ ספציפיות לגזע המוקדשות להצלה ושיגור קינג צ'ארלס ספנייל. ארגונים אלו מתמקדים אך ורק בגזע, ומבטיחים שהכלבים יקבלו טיפול ותשומת לב מיוחדים המותאמים לצרכים הספציפיים שלהם. על ידי פנייה לקבוצות ההצלה האלה, אתה יכול להתחבר עם קינג צ'ארלס ספנייל שמחפשים בתים אוהבים וזקוקים להזדמנות שנייה.

 

מה צריך לדעת כשקונים גור קינג צ'ארלס?

 
כאשר קונים גור קינג צ'ארלס, חשוב לעשות מחקר מעמיק ולשקול מספר גורמים מרכזיים כדי להבטיח תהליך אימוץ מוצלח ומספק. ראשית, חיוני למצוא מגדל בעל מוניטין שמתעדף את בריאותם ורווחתם של הכלבים שלהם – ולא כאלו אשר ממסחרים את הכלבים ומבצעים זיווג כלבים  לצורך פרנסה.
 
חשוב להקפיד לבקר במתקן המגדל באופן אישי כדי לבחון את תנאי המחיה ולפגוש את כלבי ההורים כדי להעריך את מזגם ובריאותם.
 
בנוסף, שאל על שיטות הגידול ובדיקות הסקר הבריאותיות שנערכו לכלבי ההורים כדי לוודא שהגורים אינם בעלי נטייה לבעיות בריאות גנטיות. מגדל אחראי יספק תיעוד של אישורים בריאותיים למצבים נפוצים כגון בעיות לב, הפרעות עיניים ובעיות נוירולוגיות. מידע זה יעניק לך שקט נפשי ויעזור לך לקבל החלטה מושכלת בעת בחירת גור קינג צ'ארלס.
 
בעת בחירת גור קינג צ'ארלס, שימו לב להתנהגות ולמיומנויות הסוציאליזציה שלו. גור חברתי היטב יהיה ידידותי, סקרן ולהוט ליצור אינטראקציה עם אנשים ובעלי חיים אחרים. התבונן כיצד הגורים מקיימים אינטראקציה זה עם זה וכיצד הם מגיבים לאינטראקציה אנושית כדי לאמוד את הטמפרמנט ותכונות האישיות שלהם. זכרו שסוציאליזציה מוקדמת ממלאת תפקיד מכריע בעיצוב התנהגותו וכושר הסתגלותו של הגור כאשר הם גדלים לבגרות.
 

הצרכים התזונתיים של קינג צ'ארלס

 
תזונה מהווה כהיבט מכריע בטיפול בקינג צ'ארלס ספנייל, מכיוון שהיא משפיעה ישירות על בריאותם ורווחתם הכללית. מתן תזונה מאוזנת ומזינה חיונית כדי להבטיח שהחבר הפרוותי יישאר בריא ומאושר. לקינג צ'ארלס ספנייל יש דרישות תזונתיות ספציפיות אשר מתאימות לגודלם, גילם, רמת הפעילות והמצב הבריאותי הכללי שלהם.
 
שיקול מרכזי אחד בכל הנוגע להאכלת קינג צ'ארלס ספנייל הוא גודלם הקטן. המשמעות היא ששליטה במנות חשובה למניעת האכלת יתר והשמנת יתר, אשר עלולה להוביל לבעיות בריאותיות שונות. בחרו במזון איכותי לכלבים שנוסח במיוחד עבור גזעים קטנים כמו קינג צ'ארלס ספנייל, מה שמבטיח שהוא מספק את האיזון הנכון של חומרים מזינים כדי לתמוך בצרכים הייחודיים שלהם.
 
בנוסף לבחירת סוג המזון הנכון, חיוני לקבוע לוח הזנה המתאים לצרכיו של כלב מגזה זה. רוב המומחים ממליצים להאכיל קינג צ'ארלס ספנייל בוגרים פעמיים ביום כדי לשמור על רמת אנרגיה עקבית ולמנוע בעיות עיכול. גורים, לעומת זאת, עשויים לדרוש האכלה תכופה יותר כדי לתמוך בצמיחתם ובהתפתחותם.
 

על חשיבות הפעילות והוצאות האנרגיה

 
פעילות גופנית סדירה חיונית לשמירה על הבריאות והאושר של קינג צ'ארלס ספנייל. כלבים אנרגטיים ושובבים אלה דורשים פעילות גופנית יומיומית כדי לשמור על גירוי נפשי וכושר גופני. חוסר בפעילות גופנית עלול להוביל לבעיות התנהגותיות ולהשמנה, לכן חשוב לשלב פעילות גופנית קבועה בשגרה של הקינג צ'ארלס ספנייל.
 
לקחת את הקינג צ'ארלס ספנייל שלך לטיולים יומיומיים היא דרך מצוינת למלא את צורכי הפעילות הגופנית שלהם תוך חיזוק הקשר בינך לבין בן לוויה הפרוותי שלך. כוון לפחות 30 דקות של הליכה מהירה בכל יום, כדי לאפשר לכלב שלך לחקור את הסביבה שלו ולשרוף עודפי אנרגיה. בנוסף, השתתפות במפגשי משחק אינטראקטיביים, כגון אחזור או משיכה, יכולה לספק גירוי נפשי ופעילות גופנית לקינג צ'ארלס ספנייל שלך.
 

טיפוח המלך צ'ארלס: האם הוא היפואלרגני?

 
טיפוח הקינג צ'ארלס ספנייל הוא חלק חיוני בטיפול בגזע האהוב הזה. אמנם יש להם פרווה משיי שדורש צחצוח קבוע כדי למנוע שטפי דם וסבך, אבל חשוב לציין שספנייל קינג צ'ארלס הוא אינו כלב היפואלרגני.
 
הפרווה הארוכה והיפה שלהם נשירה במתינות לאורך כל השנה, ולכן יש צורך בטיפול תכוף בטיפוח כדי לשמור על המעיל שלהם במצב מעולה ולמזער את הנשירה מסביב לבית. ניקוי רגיל יכול לעזור להסיר שיער ולכלוך רופפים, כמו גם להפיץ שמנים טבעיים כדי לשמור על הבריאות והברק של הפרווה שלהם.
 

בעיות בריאות פוטנציאליות אצל קינג צ'ארלס ספנייל

 
קינג צ'ארלס ספנייל נחשבים בדרך כלל לגזע בריא, אך כמו כל הכלבים, הם רגישים לבעיות בריאותיות מסוימות. דאגה בריאותית נפוצה אחת אצל קינג צ'ארלס ספנייל היא מחלת המסתם המיטרלי, מצב לב שיכול להשפיע על תפקוד מסתמי הלב. בדיקות סדירות עם וטרינר יכולות לעזור לנטר ולנהל מצב זה ביעילות.
 
נושא בריאותי נוסף שכדאי להיות מודע אליו הוא סירינגומיליה, הפרעה נוירולוגית שעלולה לגרום לכאב ואי נוחות באזור הראש והצוואר. התסמינים עשויים לכלול גירוד, צעקות או רגישות סביב הראש והצוואר. אם אתה מבחין בהתנהגות או סימפטומים חריגים, חשוב לפנות לטיפול וטרינרי בהקדם.
 
בנוסף, קינג צ'ארלס ספניאלים נוטים לדלקות אוזניים בגלל האוזניים הדפוקות שלהם, שיכולות ללכוד לחות ופסולת. ניקוי ובדיקת אוזניים קבועים יכולים לסייע במניעת זיהומים ולשמור על בריאות האוזניים של הכלב שלך. דאגה בריאותית שכיחה נוספת בגזע זה היא פיקת הברך, מצב שבו פיקת הברך מחליקה ממקומה, וגורמת לאי נוחות וצליעה.
 

התמודדות עם נשירת שיער אצל קינג צ'ארלס ספנייל

 
נשירת שיער אצל קינג צ'ארלס ספנייל יכולה להיות בעיה מדאיגה עבור בעלי חיות מחמד רבים. בעוד שחלק מהנשירה היא נורמלית עבור גזע זה, נשירת שיער מוגזמת עשויה להיות סימן לבעיה בריאותית בסיסית. אחת הסיבות השכיחות לנשירת שיער אצל קינג צ'ארלס ספניאלים היא אלרגיות, שעלולות להיגרם על ידי גורמים סביבתיים, רגישויות למזון או טפילים. אם אתה מבחין שהכלב שלך חווה נשירת שיער משמעותית, התייעץ עם הווטרינר כדי לקבוע את הסיבה השורשית וטיפול מתאים.
 
לתזונה תפקיד מכריע בבריאות הכללית של הקינג צ'ארלס ספנייל, כולל מצב הפרווה שלהם. תזונה מאוזנת ועשירה בחומרים מזינים חיוניים, כגון חומצות שומן אומגה 3, יכולה לקדם עור ופרווה בריאים, ולהפחית את הסיכון לנשירה מוגזמת ונשירת שיער.
 

אימון קינג צ'ארלס: טיפים וטריקים

 
אימון הקינג צ'ארלס ספנייל שלך חיוני לטיפוח בן לוויה מתנהג היטב וצייתן. גזע זה ידוע באינטליגנציה שלו ולהיטותו לרצות, מה שהופך את האימון לחוויה מתגמלת גם עבור הבעלים וגם לחבר הפרוותי. עקביות, סבלנות וחיזוק חיובי הם מרכיבי מפתח באימון מוצלח עם קינג צ'ארלס ספנייל.
 
חשוב להתחיל לאמן את הכלב קינג צ'ארלס מוקדם כדי ליצור הרגלים טובים ולמנוע התפתחות של התנהגויות לא רצויות. פקודות בסיסיות כמו לשבת, להישאר, לרדת ולרדת הן בסיסיות לתקשורת יעילה עם הכלב. השתמש בפינוקים, שבחים ובזמן משחק כתגמולים כדי להניע ולחזק התנהגויות רצויות במהלך אימונים.
 
בשל אופיים הרגיש, קינג צ'ארלס ספנייל מגיבים בצורה הטובה ביותר לשיטות אימון עדינות המתמקדות בחיזוק חיובי. משמעת או ענישה קשים עלולים להועיל ועלולים לפגוע בקשר בינך לבין הכלב. חשוב להקפיד על אימונים קצרים, מהנים ומרתקים כדי לשמור על העניין והתשומת לב של המלך צ'ארלס.
 

שנות הזהב: איך לטפל בכלב כשהוא מזדקן?

 
בזמן שהקינג צ'ארלס ספנייל האהוב נכנס לשנות הזהב שלו, חשוב להתאים את שגרת הטיפול שלך כדי לענות על הצרכים המשתנים של בן לוויה המזדקן. הבנת השיקולים הספציפיים עבור כלבים בכירים יכולה לעזור לספק את הטיפול והתמיכה הטובים ביותר לקינג צ'ארלס המזדקן. להלן כמה היבטים מרכזיים שיש לקחת בחשבון בעת טיפול בקינג צ'ארלס ספנייל מזדקן:

   

 • ניטור בריאות וטיפול וטרינרי:
  הקפדה על בדיקות בריאות סדירות הופכות מכריעות עוד יותר ככל שהקינג צ'ארלס מזדקן. יש לעקוב מקרוב אחר כל שינוי בהתנהגות הכלב, בתיאבון, ניידות או רווחתו הכללית. כלבים בכירים נוטים יותר לבעיות בריאותיות כמו דלקת פרקים, בעיות שיניים וירידה קוגניטיבית. יש לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם הווטרינר שלך כדי לפתח תוכנית בריאות פרואקטיבית המותאמת לצרכיו של המלך צ'ארלס המזדקן שלך. זה עשוי לכלול בדיקות סדירות, תוספי מפרקים, ניקוי שיניים ודיאטות מיוחדות לתמיכה בבריאותו ובאיכות חייו של הכלב.
 • פעילות גופנית וגירוי נפשי:
  בעוד שלקינג צ'ארלס המזדקן אולי אין את אותן רמות אנרגיה כמו קודם, חשוב לספק פעילות גופנית סדירה ועדינה כדי לשמור על גירוי פיזי ונפשי. טיולים קצרים, הפעלות משחק קלות וצעצועי פאזל יכולים לעזור לשמור על טונוס השרירים, למנוע השמנת יתר ולשמור על הכלב שלך מעורב. שקול לשנות את הפעילויות כדי להתאים לכל מגבלה פיזית או מצב בריאותי שיכול להיות למלך צ'ארלס הבכיר. גירוי מנטלי באמצעות משחקים אינטראקטיביים, תרגילי אימון ואינטראקציות חברתיות יכולים גם לעזור לשמור על מוחו של הכלב המזדקן חד ומעורב.

 

דר אפי וגשל
ד"ר אפי וגשל
Vet4Pet מרפאה וטרינרית

מנהל פורום וטרינרים ויועץ מקצועי

ד”ר וגשל הוא הווטרינר הראשי של גן החיות "חי כיף" בראשון לציון ובנוסף עומד בראש מרפאות “וט 4 פט” בראשון לציון, אפי מרואיין לעיתים תכופות לטלוויזיה לרדיו ולעיתונות. בנוסף, ד"ר וגשל מרצה על רפואת חיות הבר וחיות אקזוטיות, הטיפול בהם וצורכיהם המיוחדים בישראל ובחו”ל ומשמש כיועץ להקמה ותפעול של פינות חי מוסדיות ופרטיות.

שאלות גולשים מהפורום בנושא קינג צ'ארלס

אוננות או שתלטנות.

שלום רב! אני הבעלים של 2 כלבות יפהפיות קוואליר קינג צ'ארלס שתיהן מעוקרות. אחת מהן נוהגת לעלות לי על הרגל ולאונן. כמובן,מפרישה נוזל דביק. האם מדובר באוננות לשמה, או בשתלטנות לצורך סימון בעלות שלה...

הודעות בפורום פורום וטרינרים 30/11/2019
אוננות או שתלטנות.

שלום רב! אני הבעלים של 2 כלבות יפהפיות קוואליר קינג צ'ארלס שתיהן מעוקרות. אחת מהן נוהגת לעלות לי על הרגל ולאונן. כמובן,מפרישה נוזל דביק. האם מדובר באוננות לשמה, או בשתלטנות לצורך סימון בעלות שלה...

הודעות בפורום פורום וטרינרים 30/11/2019
כלב נראה בדיכאון

יש לי כלב קינג צ'ארלס בן 6. הוא תמיד היה מחונך מבחינת לא לעשות צרכים בבית. בזמן האחרון,הוא כל יום עושה צרכים בבית,למרות שמוציאים אותו 3 פעמים ביום כמו תמיד. בנוסף הוא נמצא הרבה במיטה בלי חשק. מה...

הודעות בפורום פורום וטרינרים 10/11/2015
כלב נראה בדיכאון

יש לי כלב קינג צ'ארלס בן 6. הוא תמיד היה מחונך מבחינת לא לעשות צרכים בבית. בזמן האחרון,הוא כל יום עושה צרכים בבית,למרות שמוציאים אותו 3 פעמים ביום כמו תמיד. בנוסף הוא נמצא הרבה במיטה בלי חשק. מה...

הודעות בפורום פורום וטרינרים 10/11/2015