doctordolittle.co.il

פורום וטרינרים

מנהלי הפורום:
ד"ר אפי וגשל
ד"ר אפי וגשל
וטרינר מנוסה משנת 2000
הודעות רלוונטיות מהפורום:
גור בן 6 שבועות שהאף חלק וורוד וחלק שחור
09/01/2021 09:36 היי ותודה על תשובתך, שלשום קיבלתי את הגורה שהזמנתי מבית גידול. התלבטתי ובסו
הכלבה שלנו נדרסה שבר באגן וברגליים האחוריים
05/02/2021 19:33 אתמול הכלבה שלנו נדרסה לקחנו אותה לוטרינר וגם למרכז וטרינרי לא אמרו לנו יות
חזה מוגדל
28/02/2021 19:28 שלום דר כלבה שלי כבת שנה יש לה פתמות מוגדלים לפני עקירה ואחרי מחזור העם תקי
בורדר קולי
11/11/2020 17:30 כלבתי בת 9.5 יצא בליטה בגודל כדור פינגפונג על הרגל הבליטה רכה מאוד ומלאה בנ
כניסה לפורוםחושבים לאמץ חתול? הצטרף גור חתולים למשפחה? מזל טוב!
כמו שכל אוהבי החתולים יוכלו להעיד – אין כמו גושי הפרווה הקטנים והמתוקים האלו בשביל להכניס עניין ושמחה לבית, ולהעניק לכם שעות של כיף בליווי היצור הסקרני במסעו המתמשך לגילוי מערות אוצר נסתרות מאחורי ערימות הבגדים שלכם...

יחד עם זאת, גידול חתולים הוא לא רק כיף ומשחקים. אם את או אתה בעניין של גידול חתולים – בטח כבר יצא לכם לשמוע על סירוס חתולים – הליך רפואי המבוצע בחתולים זכרים (בניגוד לעיקור, המבוצע בנקבות), שמטרתו למנוע מהחתול את האפשרות להתרבות, ומלווה במספר השלכות על התנהלות החתול גם להבא.
האם ההליך כדאי? מה ההשפעה על החתול? כיצד מבוצע הסירוס?

מבולבלים? אנחנו פה לעשות לכם סדר.
 

מדוע לסרס – יתרונות מול חסרונות

קיימים שני יתרונות עיקריים לסירוס חתול.
הראשון הוא הפסקת התנהגויות "בעייתיות" של החתול כלפי חיות אחרות וכלפי בני אדם הסובבים אותו, כגון סימון מקומות בשתן, שוטטות פרועה ברחבי הבית בחיפוש אחר זיווג, ואגרסיביות כלפי חיות ובני אדם סמוכים.

השני הוא מניעת סבל מהחתול ודאגה לבריאותו – חתול מסורס ייקלע לפחות קטטות עם בעלי חיים אחרים, ומצוי בסיכון נמוך יותר להידבק בלוקמיה ובאיידס של חתולים.

באשר לחסרונות – למעט תקופת התאוששות קצרה, אין ממש חסרונות בסירוס חתול, למעט העובדה שלא יוכל להביא צאצאים לעולם, מה שלא ממש יפריע לו לחיות חיים ארוכים ומאושרים לצדכם.
 


כיצד נעשה סירוס חתולים?

סירוס חתולים הוא אחד מהפרוצדורות הרפואיות הפשוטות ביותר המבוצעות בבעלי חיים. במסגרת התהליך החתול ראשית מורדם בהרדמה מלאה, ולאחר מכן הווטרינר מבצע חתך קטן בשק האשכים לשם הוצאת האשכים, ולסיום תופר מחדש את שק האשכים.

לכל אורך הניתוח, מצבו הרפואי של החתול מנוטר על ידי הווטרינר, ובכל מקרה חריג ניתן להפסיק מידית את מהלך הניתוח, על מנת למנוע נזק כלשהו לחתול.

שימו לב – את הסירוס לחתול מומלץ לבצע עם הגיעו לגיל חצי שנה, אף שלהלכה, לא קיימות השלכות רפואיות שליליות לסירוס חתול בגיל צעיר יותר. בכל מקרה, מומלץ לבצע את הסירוס בטרם הגיעו לגיל בגרות מינית, שכן זה הגיל בו הוא מתחיל בפיזור שלוליות ריחניות במקומות אסטרטגיים ברחבי הבית...

חשוב גם לדעת, שבניגוד לתפיסה השגויה לפיה אין טעם לסרס חתול שהגיע כבר לבגרות מינית מאחר וההתנהגות שלו כבר "קבועה", בפועל אין כל מניעה לסרס חתול מבוגר שעבר את גיל הבגרות המינית, וסירוס חתול, בכל גיל, תורם להפסקת מנהג "פיזור השתן" ברחבי הבית, ומוריד משמעותית את רמת האגרסיביות של החתול.
 


היערכות לפני ואחרי

כאמור, סירוס חתול הוא פרוצדורה רפואית פשוטה ושכיחה למדי, כך שאין גם צורך בתהליכי הכנה ממושכים.
מאחר וההליך מבוצע כאמור בהרדמה מלאה, חשוב רק להקפיד שהחתול יימנע מלאכול כ-8 שעות בטרם מועד הניתוח, וזאת בהתאם להוראות הווטרינר המטפל.

במרבית המקרים, התאוששות החתול מניתוח הסירוס גם היא דבר מהיר ופשוט יחסית. לרוב, משך תקופת ההתאוששות תהיה כיום אחד, כאשר במהלך תקופה זו, חשוב למנוע מהחתול מלבצע פעילות גופנית משמעותית, ולהרבות בשינה ובמנוחה.

המלצה נוספת היא להימנע ממגע של מים באזור המנותח במהלך השבועיים שלאחר הניתוח, וזאת על מנת למנוע זיהום באזור. אם אתם מאלו הנוהגים לקלח את החתול שלכם אחת לזמן מה – הימנעו מלעשות זאת במהלך השבועיים שלאחר הניתוח.
 


איך לבחור איפה לנתח?

עקרונית, לאור פשטות ההליך, ניתן לבצע ניתוח סירוס חתול אצל כל וטרינר המתמחה בטיפול בחתולים, ובלבד שיש ברשותו את הכלים הנדרשים לצורך ביצוע ההליך.
מסיבה זו, אם אתם מרגישים בנוח בביקוריכם השגרתיים אצל הווטרינר השכונתי, ניתן בהחלט לשאול אותו האם הוא מבצע גם ניתוח סירוס לחתולים – והתשובה ברוב המקרים תהיה כן.

יחד עם זאת, חשוב מאוד שהניתוח יבוצע בצורה סטרילית כל הניתן, וכמובן מבלי להתפשר על הרדמה מלאה עבור החתול.

אף שמדובר בהליך פשוט יחסית, הרי שבדומה לכל הליך כירורגי, בחתולים או בבני אדם, קיים סיכון מסוים לסיבוכים ולהתפתחות זיהומים באזור הניתוח.
לכן, חשוב מאוד שההליך יבוצע בצורה מקצועית, בהתאם למתודולוגיה המקובלת לביצוע ניתוחים אלו, מה שיחסוך מכם ומהחתול שלכם סבל רב ומיותר בעתיד.
 

סירוס חתול - שאלות פופלאריות של גולשים

סירוס חתול
02/04/2017 17:14   |   שרית

שלום, לפני יומיים לקחתי את החתולה שבחצר בייתי לעיקור. היא חתולת רחוב שנולדה אצלי בחצר ומאז אני מאכילה אותה. היום היא בת כשנה וחצי. בנוסף לעיקור גם ביצעו טיפול נגד תולעים ומשולשת. בערב הבאתי אותה חזרה הביתה כשהיא תשושה ומסוחררת. הכנסתי אותה לבייתי כדי שתאושש. כבר יומיים שהיא ישנה כל היום על הספה, אני..

יתרונות של סירוס חתול
04/05/2019 14:25   |   גל

האם סירוס חתול מומלץ לכל סוגי החתולים, ואם כן למה, לי אישית זה נראה קצת אכזרי לסרס את החתול שלי, אבל כל הזמן שומע מסביבי עצות שכדאי לי לעשות את זה, ושזה מונע מחלות וכאלו.. יש בזה אמת?

אחרי סירוס חתול הקיא ויש לזה ריח מראה של זרע.
12/08/2018 19:35   |   ל

אחרי סירוס חתול הקיא ויש לזה ריח מראה של זרע. האם זה בסדר?

חתול בן 7 חודשים
21/03/2019 16:08   |   עופר

הווטרינרית שלנו , לא מומלץ לסרס אותו לפני גיל 8 חודשים כדי לאפשר למערכת השתן שלו להיתפתח ולגדול מספיק למניעת בעיות של דלקות ו/או סתימות עתידיות. האם סירוס חתול יעזור או לא? אודה לך אם תוכל להביע את דעתך.

סירוס חתלתול בן שנתיים
15/04/2019 17:32   |   דנה

יש לי חתלתול מתוק בן שנתיים, ונראה שהיגיע הזמן לחשוב על סירוס חתול, העניין שבת הזוג שלי מתנגדת לרעיון, למרות שאין כל כוונה להרבות אותו או משהו.  מדובר בחתול בית, שגדל כל החיים בבית ואמור גם לגדול תמיד בבית. תודה על התשובה

סירוס חתולי רחוב
02/06/2019 05:23   |   לורי

שלום, אני יודעת שמהעירייה אצלנו מקפידים לעקר חתולות רחוב, אבל השאלה שלי, אם יש אפשרות לפנות אליהם גם לגבי סירוס חתול רחוב? תודה.

סירוס חתולי רחוב
05/06/2019 09:07   |   לורי

שלום, אני יודעת שמהעירייה אצלנו מקפידים לעקר חתולות רחוב, אבל השאלה שלי, אם יש אפשרות לפנות אליהם גם לגבי סירוס חתול רחוב? תודה.עסקים מובילים בתחום סירוס חתול

מצטערים, אך לא נמצאו תוצאות מתאימות..
קהילת וטרינרים - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 doctordolittle.co.il כל הזכויות שמורות
אתר וטרינרים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום וטרינריה
דברו עם וטרינר עוד היום - נשמח לעזור
אנחנו עובדים עם הוטרינרים המובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!