doctordolittle.co.il

פורום וטרינרים

מנהלי הפורום:
ד"ר אפי וגשל
ד"ר אפי וגשל
וטרינר מנוסה משנת 2000
הודעות רלוונטיות מהפורום:
אצירת שתן
23/01/2022 13:13 שלום, הכלב שלי בן 15. כל הבדיקות תקינות. בחודש האחרון סבל מבריחת שתן גם בבי
מזון לחתול
04/04/2021 11:04 היי מומלץ שזה יהיה מזון פריון או סופרפרמיום יש המון סוגים בשוק טובים אין "
שיעול בכלבה
25/05/2021 11:22 הי כיעקרון לעיתים משאף יכול לסייע גם יש היום בשוק גם כדורים מדכאי שיעול. בש
טיפול בשיעול
03/06/2021 18:55 הכלבה שלי משתעלת ויטרינרית אחת אמרה שניתן לתת לה ברונכו קיד ויטרינרית שניה
כניסה לפורום

חיסון משושה - המדריך המקיף (מעודכן 2020)

 

כל מה שרציתם לדעת

כולנו אוהבים את הכלבים שלנו ורוצים לשמור עליהם מכל רע. מחלות הן עניין לא נעים, במיוחד כשמדובר בכלב שלכם, היות והוא אינו מסוגל לדבר ולהסביר לכם מה מפריע לו ולמה, מומלץ לקחת את כל אמצעי הזהירות האפשריים ולהימנע ממחלות אפשר יפגעו בחבר הכי טוב שלכם.
חיסון משושה הוא בין החיסונים הבסיסיים ביותר שיש לעשות לכלב (אולי הכי בסיסי אחרי כלבת), אך לא כולם יודעים בדיוק מה מכיל החיסון ומה השפעתו לטווח הקצר והארוך. המדריך שלפניכם נכתב כדי לאפשר לכל בעלי הכלבים הסקרניים לדעת הכול על חיסון המשושה, כולל המחלות מפניהן הוא מחסן, מה הוא מכיל ומדוע כל כך חשוב לחסן את הכלב שלכם.
 

מהו חיסון משושה?

חיסון משושה הוא מוצר המיועד לעורר תגובת הגנה ממערכת החיסון ולהכין אותה למאבק עתידי בזיהומים מפני 6 גורמים למחלות, ומכאן שמו. חיסון המשושה מגביר את ייצור נוגדני מערכת החיסון, אשר מזהים ומשמידים אורגניזמים גורמי מחלות החודרים לגוף. החיסון מיועד להילחם בששת מחלות הכלבים הנפוצות ביותר: פרוו, כלבלבת, פארה-אינפלואנזה, לפטוספירוזיס (שני זנים של חיידקים ממשפחת העכברת) ודלקת כבד נגיפית.

1. פרוו

נתחיל במחלה הנפוצה ביותר, הלא היא מחלת הפרוו. כמעט כולם שמעו לפחות פעם אחת את שם המחלה, אך מעטים יודעים כמה היא מסוכנת, מהם תסמיניה ומה היא בעצם עושה. ובכן, מחלת הפרוו היא מחלה המסכנת בעיקר גורי כלבים ונובעת מוירוס ה- CPV אשר פוגע והורס את רקמת המעיים, מערכת הלימפה ומוח העצם, וגורם למחלת מעיים חמורה ואלימה במיוחד.
וירוס ה- CPV מסוגל לחיות 10 שנים במקום מסוים (כמו פינה בפארק) ורק לחכות שיעבור שם גור כלבים לא מחוסן שירחרח, ילקק (וגורים מאוד אוהבים לרחרח, ללקק ולהכניס מציאות שונות לפה) ואולי אפילו יאכל חתיכת צואה נגועה.
מהרגע שהגור נדבק, לרוב לא ניתן להשמיד את הנגיף, אלא בעיקר להעניק טיפול תומך ולקוות שהוא יצליח להתגבר ולהמשיך לחיות. תסמיני המחלה מופיעים בין 3 עד 12 ימים מזמן ההדבקה וכוללים שלשול דמי עם ריח חריף (התסמין הנפוץ ביותר), הקאות, חולשה כללית, חוסר תיאבון, חום גבוה וכו'.
תשמחו לשמוע שהמחלה לא מדבקת עבור בני אדם, אך יש להרחיק מהכלב החולה כלבים לא מחוסנים וכמובן לחסן אותם בהקדם האפשרי.
 

2. כלבלבת

אל תתנו לשם החמוד להטעות אתכם – מדובר במחלה מסוכנת בעלת השלכות חמורות. המחלה פוגעת בעיקר בגורי כלבים, אם כי גם חמוסים עלולים להידבק בה. גורם המחלה הוא וירוס המועבר באמצעות הפרשות שונות (שתן, צואה, ריר ועוד) בין כלב בריא לכלב חולה.
תסמיני המחלה כוללים הפרשות מוגלתיות, קושי נשימה, חום, הקאות, שלשולים ואף (במקרים חמורים) דלקת ריאות ופגיעה במערכת העצבים, המתבטאת בעיוותים וחוסר שיווי משקל ואף עלולה לגרום לשיתוק. התסמינים מופיעים בסיום תקופת הדגירה, כמה ימים (עד מספר שבועות) לאחר ההדבקה, ותלויים בגזע הכלב, גילו ובמצב מערכת החיסון שלו, ולכן עשויים להשתנות בין כלב לכלב.
גם מחלה זו אינה מדבקת עבור בני אדם, איך היא מסוכנת מאוד עבור כלבים לא מחוסנים – כך שאפילו אם הכלב החולה הבריא מהמחלה, היא עדיין עלולה להשפיע על בריאותו העתידית.
 

3 + 4. לפטוספירוזיס (עכברת)

מדובר במחלה בקטריאלית, זאת אומרת שהגורם שלה הוא חיידק (לא וירוס לעומת מחלת הכלבלבת והפרוו) שמקורו בסביבה, בדרך כלל במים מזוהמים או בשתן עכברים (מכאן נובעת שמה "עכברת"). קיימים זנים שונים של המחלה, הנגרמים מחיידקים שונים וגורמים לפגיעות באיברי מטרה מסוימים; זאת אומרת שחיידק מזן אחד עשוי לגרום לבעיה חמורה בכליות בעוד שהחיידק השני יפגע בכבד.
כאשר החיידק מזהם את גופו של הכלב וחודר אליו בהצלחה, הוא מתחיל להתרבות ברקמות השונות וגורם למחלה חמורה (תלוי באיבר המטרה של החיידק) ולבסוף למוות. תסמיני המחלה מגוונים מאוד, היות וכל חיידק עלול לפגוע באיבר אחר, אך לרוב יכללו שלשולים, הקאות, דם בשתן, בעיות בכליות ובכבד ועוד. אפילו כלב שכבר אינו מראה את תסמיני המחלה, עשוי עדיין להיות מדבק בהפרשותיו, היות  והחיידק עדיין מתרבה במערכת שלו.
מדובר במחלה שעשויה להפוך לקטלנית ומדאיגה במיוחד, היות והיא מדבקת גם עבור בני אדם. הכלב עשוי להידבק ע"י שחייה במאגר מים מזוהם, משתייה ממנו או מחשיפה לשתן עכברים נגוע בחיידק.
 

5. פארה-אינפלואנזה

מחלה נגיפית, נגרמת ע"י וירוס הפוגע בדרכי הנשימה העליונות של הכלב וגורם לנזלת ולשיעולים (ממש כמו שפעת) – ובמקרים חמורים גם לדלקת ריאות.
אותו וירוס הגורם למחלת הפארה-אינפלואנזה, גורם למחלת כלבים ידועה נוספת, הנקראת "שעלת המכלאות" (או "שעלת כלבים"), כך שלאחר החיסון, תסמיני השעלת עשויים להשתפר במקרה של כלב חולה. המחלה אינה מדבקת עבור בני אדם, אך מדבקת מאוד עבור כלבים לא מחוסנים נגד פארה-אינפלואנזה או שעלת מכלאות.
 

6. דלקת כבד נגיפית

מחלת כבד קטלנית הנגרמת מוירוס ופוגעת בכבד ובעיניים. ההדבקה נעשית ע"י מגע פיזי בין הפרשות (שתן, צואה, ריר ועוד) של כלב נגוע לבין כלב בריא. המחלה עשויה להופיע כפר-אקוטית ולגרום לחום גבוה, כאבים בבטן, דימומים ומוות מהיר בתוך מספר שעות או להופיע כמחלה אקוטית, המאופיינת בדיכאון ובחולשה, חוסר תיאבון, הקאות וקישרי לימפה מוגדלים.
המחלה אינה מדבקת עבור בני אדם ולנו יש דלקת כבד נגיפית משלנו, שלמרבה המזל אינה משפיעה על כלבים.
 

מתי ואיך מקבלים את החיסון?

את חיסון המשושה מקבל הכלב בשנה הראשונה לחייו, כסדרת חיסונים המחולקת ל- 3 (בדרך כלל). את החיסון הראשון ניתן לתת לגור בגיל 6-8 שבועות (הגיל בו הוא מאבד את הגנתה הטבעית של אימו) ולאחר מכן יש להמתין בין שלושה שבועות לחודש בין כל חיסון. היות וגור אינו מחוסן ואינו מוגן מפני הוירוסים והחיידקים הנמצאים בחוץ, לא מומלץ להוציא את הכלב מהסביבה המוגנת של הבית וכמובן גם לא לטייל איתו בחוץ ולהעניק לא גישה לקרקע.
לאחר השלמת חיסון המשושה הראשון, נוהגים לחסן את הכלב פעם בשנה בזריקת דחף, אשר מרעננת את מערכת החיסון ומחדשת את הגנת חיסון המשושה המקורי.
 
 

חיסון משושה - שאלות פופלאריות של גולשים

חיסון משושה שלישי
14/11/2020 18:16   |   יונתן

שלום רב, ברצוני לשאול אחרי כמה זמן ניתן להוציא את גור הכלבים החוצה לאחר חיסון משושה שלישי. האם ניתן מידית או שנדרשת תקופת זמן לפיתוח נוגדנים? תודה, יונתן

עלות חיסון משושה
13/11/2020 00:48   |   אמנדה

שלום, יש לי שאלה שאשמח לתשובה מוטרינר. מהי העלות של חיסון המשושה ל*וטרינר עצמו*? אני יודעת שללקוח הפרטי החיסון נע בין 150 ל200 שח אבל עניין אותי לדעת מה נטו המחיר של החומרים עצמם ובכמה הוטרינרים רוכשים אותם.. תודה רבה

עלות חיסון משושה
13/11/2020 00:48   |   אמנדה

שלום, יש לי שאלה שאשמח לתשובה מוטרינר. מהי העלות של חיסון המשושה ל*וטרינר עצמו*? אני יודעת שללקוח הפרטי החיסון נע בין 150 ל200 שח אבל עניין אותי לדעת מה נטו המחיר של החומרים עצמם ובכמה הוטרינרים רוכשים אותם.. תודה רבה

חיסון משושה לגורי כלבים
15/02/2021 12:09   |   מירל

שלום רב, יש לי גור בן 4 חודשים כמעט. קיבל חיסון ראשון למשושה לפני כשבוע ואתמול הוטרינר נתן לו את החיסון השלישי וגלולת תילוע(במרווח של שבוע בלבד). זה בסדר? לא צריך לחכות לפחות שבועיים בין חיסון לחיסון?

חיסון משושה
07/10/2013 16:18   |   אמיל

יש לי כלב חדש, ראשון, וארצה לדעת אם יש תופעות לוואי לחיסון משושה

מה זה חיסון משושה מוגבר?
10/12/2012 13:37   |   רמי

חיסון משושה לגור
03/12/2012 13:41   |   שרון

יש לי גור בן 3-4 חודשים, רציתי לדעת מתי אני אמור לתת לו חיסון משושה וכל כמה זמן? תודה, שרון

חיסון משושה
21/02/2015 19:04   |   דנה

ווטרינר אחד אמר לי שבגלל הגיל של הכלב שלי 14 הוא ממליץ לי להפסיק עם חיסון משושה. ווטרינר אחר אמר לי שזה לא נכון. לא יודעת מה לעשות, אשמח לעצה

חיסון משושה
18/09/2014 19:31   |   מ

שלום, אני לקחתי את כלבי לוטרינר כדי לעשות חיסון תולעת הפארק . ובטעות הוטרינר עשה לכלב את החיסון השלישי במשושה , את החיסון הזה עשינו כבר לפני 20 ימים בערך והוא עשה את החיסון עוד הפעם בטעות . האם יכול לקרות לכלב משהו?

חיסון משושה
12/06/2015 16:48   |   שי

שלום רכשנו גורת שי צו כיום בת 4 חודשים. הגורה קיבלה חיסון משושה ראשון לאחר 8 שבועות ןלא קיבלה את השני לאחר שבועיים. לאחר שרכשנו אותה ובהיותה בת שלושה וחצי חודשים קיבלה משושה ואתמול משושה נוסף. האם יש צורך במשושה שלישי שהוא למעשה רביעי מאז שנולדה? תודה

חיסון משושה
22/05/2018 18:42   |   חלי

שלום רב, יש לנו כלב פורמניין בן 4 חודשים, יובא מרוסיה. בפנקס חיסוניםמוין שקיבל שני חיסוני משושה eurican. הוטרינר טוען שצריך לבצע חיסון שלישי והמגדלת טוענת שהחיסון הזה מקבלים בפעמיים ואין צורך בחיסון שלישי. מי צודק? אני לא יודעת אם לחסן או לא

אימצנו כלבת פינצ'ר מתוקה מ-SOS - בירור לגבי חיסונים ועיקור
12/02/2018 13:36   |   אסף

המשושה. כמו כן, לפי הערכת הווטרינר ואנשי המקצוע במקום הכלבה עברה כבר עיקור לפי סימנים מסוימים בבטנה. להפתעתי הווטרינר אליו הגענו לביצוע זריקה שניה של חיסון משושה המליץ את הדברים הבאים: 1. המלצה לביצוע זריקה לטיפול למקרה הידבקות בתולעת הפארק בכל חודשיים - בשכונה בה אני מתגורר בת"א ישנם המון כלבים ומשיחה..

גור
14/12/2020 09:41   |   אסתר

שלום רב, אימצתי גורה בת חודשיים, בינתיים עשתה רק חיסון משושה ראשון,היא מתגרדת קצת ומניסיון קודם עם כלבים אני יודעת שככה מתגרדים כשיש פרעושים, אפשר לשים לה אמפולה נגד פרעושים וקרציות שמיועדת לגורים? היא שוקלת 5 קילו

חיסונים לכלב צעיר
02/07/2019 12:18   |   יוני

שלום, האם מומלץ לערוך לכלבלב צעיר, בן שנה, את כל החיסונים שהוא צריך לקבל באותו יום, כמו: חיסון כלבת, חיסון משושה ותולעת פארקים? אשמח לתשובה, תודה

יש לי גורה בת חודשיים
29/06/2019 22:33   |   מורן

עשיתי לגורה הקטנה שלי היא בת חודשיים אז עשיתי לה חיסון משושה + תילוע בתאריך ה27/6/19 מתי אפשר להוציא אותה קצת לבחוץ שתעשה צרכים בחוץ ולא בבית ? ויש לה עוד חיסונים בהמשך בתאריך ה' 11/7/19 משושה פלוס תילוע

גור כלבים חדש
29/05/2019 17:06   |   מיטל רפאל

שלום, הבאתי גור בן חודש וחצי ,אחרי חיסון משושה שני, מאתמול בערב מתחיל להתגרד בגרון לא ברור ממה זה, פצע את עצמו עם הציפורניים,קצת דם ,ממה זה יכול להיות? לא מפסיק לגרד

חיסון כלבת
10/12/2018 13:32   |   טלי

שלום, אתמול חיסנתי את הכלבה שלי (4.5חודשים) חיסון משושה וגם חיסון כלבת שבב 3 זריקות . לפני שהגעתי לביתי הבחנתי שהשבב יצא מהעור (כנראה לא הוכנס טוב) כשחזרתי החליפו ושוב נתנו לה זריקה כשהגעתי הביתה

שמרים באוזניים כתוצאה מסוג מזון?
23/03/2015 23:50   |   יותם

שלום, היינו היום עם גורת הקינג צ׳ארלס שלנו אצל הוטרינרית לצורך חיסון משושה שני. כחלק מהבדיקה הכללית הוטרינרית מצאה שיש איזו דלקת באוזניים ובבדיקה במיקרוסקופ ראתה שזה סוג של שמרים מסוימים. היא הסבירה לנו שמדובר בשמרים

בעיות עם גורת פודל בת 3 חודשים
20/01/2014 17:30   |   מולי

טיפות של דם, יש לה כמות יציאות מטורפת! ממש כל כמה דקות צריכה לצאת!! אוכלת רק רויאל קנין של גורים (בלי תוספות/ממתקים/אוכל של אנשים וכו..) לפני שבוע קיבלה חיסון משושה אחרון+חצי כדור לתולעים, מתגרדת המון בעיקר באיזור האינטימי והטוסיק (למרות ששמנו לה אמפולה אחרי מקלחת וספרי לפרעושים) נורא אגרסיבית ומנסה לאכול..עסקים מובילים בתחום חיסון משושה

מצטערים, אך לא נמצאו תוצאות מתאימות..
קהילת וטרינרים - בואו הצטרפו
Copyright © 2022 doctordolittle.co.il כל הזכויות שמורות
אתר וטרינרים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום וטרינריה
דברו עם וטרינר עוד היום - נשמח לעזור
אנחנו עובדים עם הוטרינרים המובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!